Často kladené otázky

Oddelovač - Oleamo

Extra panenský olej je čistý tuk získaný pouze mechanickými postupy z oliv. Je to vlastně čistá olivová šťáva, ze které je mechanicky odstraněna voda. Má své normy např acidita max 0,8% a maximální teplota při lisování 27 ° C atd …

Acidita nebo kyselost oleje je číslo, které vyjadřuje podíl volných mastných kyselin v olivovém oleji. Ve zkratce – čím nižší tím lepší. Maximální obsah těchto radikálů je 0,8%. Volné radikály mastných kyselin vznikají při lipolýze – reakce enzymů s tukovými molekulami. Tyto pro-oxidanty vznikají zejména při dlouhém nekontrolovaném skladování oliv po sklizni, při porušení oliv během sklizně, pokud jsou olivy napadení mikroorganismy, při nedostatečném filtrování Olivone olejů a při nedokonalém odbourání vody z oleje. Top oleje, které nabízíme mají aciditu 0,1-0,3%.POZOR: Acidita nie je jediný parameter na určenie kvality. Mnoho výrobcov neudáva toto číslo na svoje etikety, pretože acidita časom stúpa, nameraná hneď po zbere je iná ako pol roka po zbere. Ďalej – kvalitu určuje súhrn faktorov ako je vôňa, chuť a biochemický rozbor oleja. Čiže netreba sa zameriavať iba na jeden parameter, ale na celok.

Ano. Obecně platí, že extra panenský olivový olej je nejvhodnější rostlinný tuk na tepelnou úpravu. (Musí být filtrován) Samozřejmě platí zde podmínka – má být kvalitní. Nekvalitní olej sice není dobrý ani za studena, při pečení se v nekvalitním oleji může formovat ve větším množství i nežádoucí látky. Obecně filtrovaný kvalitní olivový olej s dobrým složením mastných kyselin (70 procent kyseliny olejové a více) dosahuje dobré výsledky při tepelné úpravě, do svého bodu kouře cca 210 ° C se nemění jeho struktury (polynenasycené složky jsou chráněny antioxidanty).

Není to tak. Filtrování olivových olejů odstraňuje pouze zanedbatelné množství polyfenolů. Jediné, co se dá říct je to, že nefiltrovaný olej je chuťově zajímavý hned po sklizni. Protože obsahuje části olivové dužiny, která obsahuje mimo jiné i vodu, tak se rychleji a více kazí. Právě kvůli těmto částicím je nefiltrovaný olej nevhodný na pečení a tepelnou úpravu. Nefiltrovaný olej podle našeho názoru netřeba kupovat po lednu / únoru, protože pokud byl vyroben v říjnu / listopadu, tak po pár měsících půjde jeho chuť a kvalita velmi dolů. Nemluvě o skladování – špatně skladován se může pokazit dříve.

Většinou je spotřeba udávána 1,5 – 2 roky po naplnění do lahve. Vysoce kvalitní producenti skladují olivový olej ve velkých nerezových nádobách pod dusíkatých nebo argonové atmosférou při cca 15 ° C. Tyto plyny eliminují oxidaci a tím pádem olivový olej téměř Hybernia. Dochází pouze k minimálnímu až zanedbatelnému stárnutí oleje. Po otevření je třeba olej spotřebovat za měsíc – dva, ale nic se nestane, pokud to nestihnete. Naše oleje obsahují mnoho polyfenolů, takže jsou dobře ochráněny proti oxidaci. Samozřejmě musíme olej dobře skladovat.

Ideální podmínky pro skladování jsou 15-18 ° C, tedy sklep je na to jako stvořená. Pokud nemáme, nic se neděje, stačí když na olej nesvítí přímé slunce a není rovně nad vařičem nebo při troubě. Používáme metodu – Nejlepší jak víme. Čili, pokud se to nedá, nevadí, stačí kuchyňská skříňka. Pokud máme větší balení (např 5 litrovou plechovku) tak je ji dobré rozlít do více lahví a ty pak vydrží déle, protože olej je méně ve styku se vzduchem.

Zcela největší benefit je podle nás chuť a jeho použití v kuchyni. Ale, pokud se máme bavit o zdravotních benefitech, tak olivový olej má velmi dobré složení mastných kyselin – zejména až 80 procent kyseliny olejové, která ovlivňuje redukci LDL cholesterolu (blokuje jeho přenos v tenkém střevě), působí protizánětlivě (podporují neutrofily), příznivě působí na kardiovaskulární systém – snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice. Její přítomnost snižuje oxidativní stres, bojuje proti volným radikálům. Dále obsahuje jedinečné částice polyfenoly, z nichž můžeme vyzdvihnout oleocanthal – známé jsou jeho protizánětlivé účinky, jeho schopnost bojovat proti β-amyloid (potenciální ochrana před Alzheimerem) a poslední výzkumy ukázaly, že umí selektivně bojovat s rakovinovými buňkami.

V naší nabídce najdete absolutní špičku světových olivových olejů. Jsou dokonalé svou chutí, vůní a chemickými vlastnostmi. Myslíme si, že běžné olivové oleje v obchodech jsou obyčejné – to znamená nechutné, slabá vůně, nízký podíl polyfenolů a špatným skladováním v regálech často i zoxidované. Čili všechny ty krásné benefity olivového oleje se dají dosáhnout konzumováním těch kvalitních olejů na trhu. Když si vezmeme, že 500 ml olej nám může vydržet i měsíc, tak vyšší cena nám až tak peněženku nezatíží, ale ochudí nás právě o ty krásné projevy kvality.

Je to velmi těžké pouze podle pohledu na láhev. Ve zkratce si řekněme, jak se vyhnout nekvalitnímu. Nedoporučujeme oleje, které jsou směs různých olejů EU, EU a mimo EU, nemají jasně napsaný původ. Rovněž průsvitná láhev v obchodě nebude značit nic dobé (jiné je pokud je zabalena v krabici). Dejte si pozor i na trhy v rekreačních oblastech, olej prodávaný venku na slunci bude určitě zoxidovaný. Také olej, který nese etiketu nějakého řetězce nebude ten nejlepší. Ostatní zjistíte až po otevření, kde se dá hned z vůně určit, zda je ten olej dobrý a čerstvý nebo zoxidovaný a nahnilých.

Různé odrůdy oliv a různé regiony znamenají velké rozdíly v intenzitě, v jeho chuťových stopách a použití v jídle. Doporučujeme používat více olivových olejů, ne každý je univerzální a hodí se na všechno. Rozdíly jsou iv polyfenolech a složení mastných kyselin, jeden olej bude štiplavější a kořeněný, jiný zas jemný se stopamy jablka a banány. Jeden se více hodí na pečení, druhý spíše na studenou kuchyni.

Extra panenský olivový olej je nejvyšší kvalita této šťávy. Existuje více typů – panenský olivový olej (ne extra) je například olej druhé kategorie ale také za studena lisovaný. Pak jsou tu oleje, které se extrahoval při vyšších teplotách a které musely být pro své špatné hodnoty deodorizované a chemicky ošetřené. Jsou to rafinovaný olivový olej, olivový olej (bez extra panenský), olivový olej výlisků (di sansa, z pokrutin, pomaci). Tyto oleje jsou pouze čisté tuky bez nějakých živých látek, avšak osobně nemáme nic proti jejich používání na pečení. Protože jsou chuťově neutrální, obsahují rovněž dobý poměr olejové kyeliny, vydrží vysokou teplotu, jsou často nejlepší alternativou restauraci a domácností. Samozřejmě pouze na pečení a smažení.

Je velmi široký záběr užívání olivových olejů. Kvalitní olej umí dát jídlu tu poslední tečku a pár kapkami ho zdokonalit. Výborné je párování se sýry, kde se olej páruje podobně jako víno. Časté kombinace – grilovaná a syrová zelenina, pečené ryby, pečené maso a steaky, sušená šunka, vajíčka, bruschetta, sýry, tapas, luštěninové jídla, krémové polévky, těstoviny, pizza, nebo jen tak chléb-sýr-rajče. Zajímavé jsou také jednoduché kombinace jako vařené / pečené brambory s olejem, rýže s olejem.

Doporučená denní dávka není stanovena. Běžně se však stretvame s 20-30ml, což jsou 3 lžíce oleje denně. Avšak ve středomořských zemích žijí lidé, jejichž roční spotřeba oleje je 20-40 litrů, což znamená cca 100 ml oleje denně.

Samozřejmě, používáme bezpečnou platební bránu od Tatra Banky spolu s bezpečným certifikátem https, čili vaše údaje a platby jsou v bezpečí.

Prosím pokud bude krabice poškozena nebo olej vytékat, odmítněte jej převzít od kurýra a napište nám email. Pokud zjistíte až po rozbalení, že je olej poškozen, vyfoť prosím zásilku a napište nám email na info@oleamo.cz. Vždy se snažíme takové nepříjemné situace vyřešit do spokojenosti.

Poplatky za zabalení a poslání balíčku naleznete na stránce Doprava a platba

Prosím zkontrolujte si priečinom SPAM ve vašem emailovém kontě. Pokud tam nic není, je možné, že byla omylem zadána špatně adresa, možná překlep. V tom případě nás neváhejte kontaktovat na telefonním čísle +421 915 105 246.